Klassiska bilar

Vi har ett genuint intresse av riktigt fina USA-bilar från 1955-1970.
Vi köper, byter, säljer samt åtar oss försäljningsuppdrag.

Nedan ser ni ett urval av inkommande bilar, salubilar, sålda bilar.

För information om salufordon, besök "Bilar i lager".

1957 DeSoto Fireflite 4d sedan

En ganska ovanlig bil som har haft endast 2 ägare i USA och 1 ägare i Sverige!
Snygg i vitt & corall med matchande inredning!
Helt rostfri bil som aldrig blivit lagad, har en fantastiskt fin kaross och kommer från öknen i El Paso!
Köpt från en ålderstigen man som var ägare nummer två, enl uppgift från ägaren en lågmilad bil som för 30-40 år sedan ramlyftes och lackerades vit under, den fick samtidigt en ny lackering och en ny inredning (Ej originalsydd) p g a ålder och sol/värme.
341 Hemi, tryckknappsautomat, PS, PB, bumperguards, tonade rutor...
Har inte används mycket de sista 30-40 åren, mannen i El Paso hade fler bilar, tyckte det var roligt med gamla bilar och skruvade en del, vi köpte fler bilar av honom, och hans bilar var genomgående med fantastiskt fina karosser, och den här De Soton syns åren som gått inte mycket av, finns en mindre buckla på motorhuven och det finns säkert något i övrigt som behöver gås igenom....helt nya Whitewall, bilen är besiktigad & klar, säljes för kunds räkning!

För mer information ring Thomas på 0530-40402.
Oscarssons Bil AB etablerades 1981 utav Jan Oscarsson, och drivs fortfarande ca 42 år senare utav Jan och hans broder Thomas Oscarsson med personal, vi har sålt ca 13.000 fordon sedan starten och har högsta kreditvärdighet, så ni kan med förtroende vända er till oss när ni ska göra affär!
VI KÖPER-BYTER-SÄLJER, FINANSIERAR & SÄLJER DIN BIL ÅT DIG OM SÅ ÖNSKAS!
Vi löser även kontantinsatsen om så önskas!
Vårt fokus ligger numera på riktigt fina USA & övriga entusiastbilar från 1950-1970 som är våran passion, hobby & arbete!
Men vi jobbar även med nyare transportbilar & personbilar!
Välkomna till oss i Mellerud som är beläget vid Vänern, mitt emellan Karlstad & Göteborg!
0530-40400, 40402.
www.oscarssonsbil.se
OBS: Vi har numera inga fasta öppettider, vi är oftast på på plats 10-17 på vardagar, men har du en bit att åka så rekommenderar vi att du ringer oss först på 0530-40402.
Stängt Lördag-Söndag, men vi bokar gärna tider tidigt, sent eller på helger om du är seriös spekulant på något!


Tillbaka

Logga in här för att se våra privata bilar
Webbplats utvecklad av Trinax AB